Як вилікувати хвороби без ліків?

хвороби без ліківБагато хвороб, що наводили жах на людей минулого, сьогодні практично забуті. Лікарі швидко впоралися з ними, як тільки змінили змови, кровопускання і сумнівні, а то й небезпечні ліки (наприклад, як ртуть) на науково підтверджені препарати і методи. Втім, у людей в білих халатах і раніше багато роботи, і незабаром вони знову можуть переглянути частину своїх принципів лікування. Причому на користь абсолютно несподіваного напрямку.

 

Домовитися з нервами

У квітні 2014 американське агентство DARPA оголосило про створення Відділу біологічних технологій. Подія знакова, якщо врахувати специфіку агентства. Його місія – дивитися в майбутнє далі інших і перетворювати фантастику в реальність. В рамках одного з проектів відділ має намір розробити технологію стимуляції мозку, що виправляє нервові порушення (від депресії до хронічного болю). Проект SUBNETS (Systems-Based Neurotechnology For Emerging Therapies) примітний тим, що прямо відмовляється від спроб медикаментозного лікування. Фахівці DARPA обрали інший шлях, де впливу піддаються не хімічні властивості клітин, а режим їх електричної активності, причому параметри стимуляції повинні залежати від відповідної реакції нейронів. Фактично це прямий діалог з нервовою системою.

У медицині електрична стимуляція застосовується не перше десятиліття, і цей метод іноді приносить успіх там, де безсилі ліки. Подаючи сигнал через електроди глибоко в мозок, вдається запустити процес одужання навіть у пацієнтів, що знаходяться в стані мінімальної свідомості, про що повідомили в 2007 році дослідники відділення неврології медичного коледжу Корнеллського університету. Це схоже на пробудження: людина починає рухатися, самостійно харчуватися і говорити. Таким способом намагаються допомагати людям, що страждають депресіями, ожирінням або хворобою Паркінсона. Але у технології є один вирішальний недолік – доводиться розкривати череп. Тому широкого поширення вона не отримає. Було б чудово знайти більш м’який спосіб впливати на нервову систему, одночасно уникаючи побічних ефектів фармакології. Іншими словами, придумати лікування без ліків і без травмуючого втручання в організм. Але чи реально це?

 

Лікування без ліків

У пошуках відповіді варто звернутися до досліджень Фабріціо Бенедетті, нейрофізіолога з Туринського університету. Це один з провідних експертів, цілеспрямовано вивчають ефекти плацебо, і в своїх експериментах він використовує глибоку стимуляцію мозку. В якості терапії страждають хворобою Паркінсона в область субталамічного ядер подають електричні імпульси. Це знижує надмірну активність нейронів в даній ділянці і призводить до поліпшення самопочуття і рухів хворого. Однак Бенедетті, перш ніж почати стимуляцію, робив пацієнтам ін’єкцію, переконуючи їх, що вводить ефективні ліки. Але насправді пацієнтам вводили звичайний фізрозчин, медичну «пустушку» без будь-яких лікарських властивостей. Більше того: вставлений в мозок електрод використовувався не для стимуляції, а лише для зчитування активності клітин. Результат експерименту виявився зовсім несподіваним. Після ін’єкції хворі стали рухатися легше, а рівень збудження в їх субталамічного ядрах знизився так, немов ті отримали серію імпульсів. Якимось чином мозок самостійно нормалізував режим роботи у відповідь на фікцію. Так вченим вперше вдалося зареєструвати ефект плацебо на рівні окремих нейронів.

Сьогодні до таких ефектів вже не можна ставитися легковажно. Як з’ясувалося, в якості плацебо може виступати не тільки таблетка-пустушка чи ілюзія електричного впливу, але і уявна хірургічна операція. Престижний журнал The New England Journal of Medicine не одного разу публікував статті про те, що імітація промивання колінного суглоба дає той же позитивний ефект, що і реальна артроскопія: пацієнти позбавляються від артриту.

Деякі ліки не добираються до офіційних продажів, тому що в попередніх тестах виявляються не краще плацебо. А адже це активні речовини, розроблені фахівцями під конкретну біохімічну функцію. Тут ми стикаємося з несподіваним явищем – здатністю організму запускати процес свого відновлення за допомогою психіки. Це працює далеко не завжди, і його можливості обмежені. Але і їх реальна межа достовірно не відомий.

 

Медицина майбутнього

Дозволимо дати ризикований прогноз: медицина буде будуватися на управлінні механізмами самовідновлення. Принаймні, для частини порушень. Лікарі навчаться вести опосередкований діалог з нервовою системою, вибираючи потрібні стимули в кожному конкретному випадку. Плацебо – це не просто інертне щось, воно запускає в людині цілий каскад біохімічних змін, включаючи ендокринну, імунну та нервову системи. Саме тому дослідженню ефектів плацебо сьогодні приділяють серйозну увагу. Вивчивши явище на фундаментальному рівні, бути може, вдасться знайти спосіб його багато разів підсилити.

Викладений сценарій слід ідеєю відомого психолога Ніколаса Хамфрі з Дарвіновського коледжу Кембриджського університету. Він припускає, що більшу частину людської історії медики і знахарі працювали саме за рахунок ефекту плацебо. Їх рецепти мали дуже віддалене відношення до фізіологічної складової хвороб. Проте навіть абсурдні методи давали певний позитивний ефект. Хамфрі виділяє «систему управління здоров’ям» як частина загального управління гомеостазом. Робота цієї системи поступово, в ході культурної еволюції стала залежати від самого факту присутності докторів, медикаментів і процедур. Але весь цей час вона діє стихійно, сама по собі. Наука візьме її під контроль і значно підвищить її потужність і можливості, хоча, звичайно ж, пацієнтів не будуть напихати ртуттю або чаклунськими зіллям. Правда, майбутні методи лікування можуть здатися нам куди більш дивними.

 

Передбачувані механізми плацебо

Застосування плацебо може зменшити біль шляхом опиоидного або ж ненаркотичного впливу очікувань і / або умовно-рефлекторних механізмів. Продукція, організмом опіоїди можуть надавати гальмівну дію на дихальні центри. Симпатична нервова система серця, що виділяє адреналін, також може придушуватися протягом знеболюючої дії плацебо, хоча механізм невідомий (зниження самої болю та / або компенсує дію опіоїдів). Холецистокінін протидіє ефекту ендогенних опадів, тим самим знижуючи реакцію на плацебо. Плацебо також може впливати на виділення серотоніну в гіпофізі і наднирниках, імітуючи ефект деяких знеболюючих препаратів.

Фабріціо Бенедетті, професор нейрофізіології та фізіології людини відділення нейронаук медичної школи Туринського університету:

«Громадськість цікавиться ефектом плацебо, бо це обіцяє розширити наші уявлення про межі внутрішніх можливостей людини. Вчені – тому що вплив переконань на людську поведінку обіцяє можливості для вивчення внутрішнього контролю емоційних, сенсорних і периферичних процесів. Вивчення плацебо за своєю суттю є розглядом того, як контекст переконань і цінностей формує в мозку процеси сприйняття і емоції і в кінцевому рахунку впливає на психічне і фізичне здоров’я. Сучасна нейронаука розглядає ідею, що суб’єктивні очікування і цінності мають певні фізіологічні основи, які можуть чинити істотний вплив на мислення, моторні процеси і внутрішній гомеостаз».

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.