Як вибрати небулайзер?

небулайзерНебулайзери – створені на основі високих технологій апарати, які використовуються в медичній практиці для невідкладної і планової терапії захворювань органів дихання. Придбання небулайзера для лікування в амбулаторних умовах завжди викликане серйозними причинами: якщо у хворого діагностовано бронхіальна астма, обструктивний бронхіт або інше важко піддається лікуванню захворювання середніх і нижніх дихальних шляхів.

Питання про те, як вибрати небулайзер, зовсім не пусте для пацієнтів з легеневими патологіями, тому слід детально познайомитися з технічними характеристиками цього унікального апарата, особливостями його практичного застосування та різновидами моделей останнього покоління. 

 

Принцип роботи небулайзера 

Небулайзер складається з корпусу, компресора або високочастотного генератора, резервуара для лікарських розчинів, камери, в якій проводиться розпилення рідини, і дихальної трубки з мундштуком або маскою. 

Залежно від способу управління і принципу функціонування небулайзери можуть бути представлені моделями компресорного або ультразвукового типу. Особливими властивостями володіє меш-небулайзер: в його дії використовується технологія «вібруючої сітки», коли рідкий лікарський препарат утворює аерозоль, просіюючи через мембрану під впливом низькочастотних звукових коливань. 

 

Компресорні небулайзери 

Компресорні, або струменеві, небулайзери перетворять розчин медикаментозних препаратів в аерозоль способом подачі в змішувальну камеру струменя повітря. 

Вони представлені моделями простих конвекційних небулайзерів, що виробляють аерозоль з постійною швидкістю, небулайзерів з керованою клавішею вдиху і небулайзерів, активуються диханням за принципом ефекту Вентурі. 

У конвекційних небулайзера аерозоль продукується з однаковою швидкістю при вдиху і видиху, тому близько 70% лікарських препаратів втрачається, коли пацієнт робить видих. 

Регулювати подачу ліки допомагає клавіша вдиху, якою оснащені вдосконалені конвекційні небулайзери. При цьому хворий або медичний працівник, який надає йому допомогу, вручну перемикає клапан, що припиняє подачу аерозолю в момент видиху. 

Більш зручні в застосуванні небулайзери, в яких подача аерозолю регулюється диханням пацієнта. При вдиху через спеціальний клапан в аерозольну камеру надходить додатковий потік повітря; при видиху надходження повітря не відбувається, тому не виникає розпилення аерозолю в навколишнє середовище, як це буває при використанні простого конвекційного небулайзера. 

Останнім часом розроблені дозиметричні компресорні небулайзери. У них використовуються сенсори потоку повітря, що призупиняють утворення аерозолю на видиху і активізують на вдиху за допомогою спеціальних клапанів. Таким чином вдається контролювати дозу вводиться через дихальні шляхи лікарського препарату і досягати максимального терапевтичного ефекту від його застосування. 

 

Ультразвукові небулайзери: переваги і недоліки 

Ультразвукові небулайзери не вимагають додаткової координації дихання. Ця перевага неоціненно, якщо доводиться надавати допомогу дітям у віці від декількох місяців до 3 років і ослабленим хворим. Апарати можуть використовуватися в будь-якому положенні, а сама інгаляція здійснюється в режимі природного дихання. 

У ультразвукових небулайзера аерозоль утворюється завдяки високочастотним звуковим коливанням, що дозволяє насичувати його частками лікарського препарату фракцією від 0,5 до 2 мкм. При вдиху ці дрібні частинки осідають в альвеолах, чого не відбувається при використанні компресорних небулайзера. Вони продукують аерозоль з частинками розміром від 2 до 5 мкм, які осідають в середніх і дрібних бронхах, а також в гортані і трахеї, але не проникають в альвеоли. 

Очевидна перевага ультразвукових небулайзеров, на жаль, обмежено тим, що ряд препаратів, у тому числі деякі антибіотики і гормоносодержащіх з’єднання, під впливом високочастотних коливань розпадаються і втрачають лікувальні властивості. Це обмеження слід враховувати, якщо небулайзер необхідний для інгаляцій з застосуванням диоксидина і кортикостероїдів. 

 

Меш-небулайзери 

У меш-небулайзера генерація аерозолю відбувається завдяки складній електронній системі, принцип якої полягає в «продавлюванні» лікарського розчину через сітчасту мембрану за допомогою ультразвуку з частотою 180 кГц. 

Ці апарати заслужили високу оцінку пульмонологів, які відзначають виняткову ефективність використання електронно-сітчастих небулайзерів при лікуванні більшості легеневих захворювань. Діапазон застосування лікарських препаратів в меш-небулайзера набагато ширше, ніж в ультразвукових і компресорних, а зона терапевтичного впливу аерозольних сумішей становить близько 80%. Це максимальний показник для інгаляторів, що використовуються в сучасній медичній практиці. 

Меш-небулайзери зручні, компактні, безшумні і можуть отримувати живлення від електромережі або батарейок. Вони розроблені японською компанією Omron, відомої як найбільший виробник електронної медичної техніки. 

 

На що слід звернути увагу при виборі небулайзера 

Вибираючи небулайзер, необхідно вивчити його технічний паспорт і переконатися, що модель відповідає європейському стандарту prEN 13544-1, підтверджуючому можливість її використання в умовах стаціонарного або амбулаторного лікування. 

Важливо знати, який тип небулайзера підходить для інгаляцій при конкретному захворюванні. Універсальними вважаються компресорні небулайзери. Якщо вибір зроблено на їх користь, треба з’ясувати максимальний час роботи компресора, його продуктивність, визначитися з видом небулайзерной камери і способом її обробки. 

У паспорті також містяться дані про респирабельной фракції аерозолю, його оптимальної дисперсності, початковому і залишковому обсязі ліків, розрахованому на одну інгаляцію, та інша інформація, призначена для фахівців-медиків. Це означає, що визначитися з вибором небулайзера для домашнього користування допоможе попередня консультація з лікарем. 

Людині, далекій від медицини, але гостро потребують якісного ингаляторе, слід знати, що уваги заслуговують небулайзери німецького, італійського та японського виробництва. Лідирують у цьому ряду апарати німецької компанії Beurer, італійської Flaem Nuova і японської корпорації Omron Healthcare. 

Догляд за небулайзером досить простий, якщо небулайзерна камера легко відділяється від апарату. Її стерилізують протягом 40 хвилин або обробляють спеціальними дезінфікуючими розчинами. При покупці треба з’ясувати, який саме спосіб обробки підходить для обраної моделі.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.