Як правильно виміряти температуру тіла?

виміряти температуру тілаНайбільш традиційний спосіб – розміщення термометра в пахвовій западині. При вимірюванні температури в роті або анально потрібно врахувати, що свідчення будуть відмінними від показань у пахвовій западині. У роті значення будуть вище на 0,3-0,5 градусів, в прямій кишці – на 0,5-1 градус вище.

Не можна вимірювати температуру під час і відразу після годування, після купання або після прогулянки – показники завищуються. Для отримання правдивих даних краще почекати півгодини після процедури. Температура може бути збільшена, якщо дитина плаче, кричить, після сну.

Функція терморегуляції у немовляти ще не досконала, тому для дітей першого року життя, особливо у новонароджених, припустимі коливання температури в межах до 37,4 градусів в пахвовій западині.

 

Викликаємо швидку допомогу або боремося своїми силами?

Вироблення інтерферонів, речовин, здатних нейтралізувати віруси, безпосередньо пов’язана з підвищенням температури. Чим вище температура, тим більше інтерферонів виробляється, отже, організм активно бореться. І на 2-3 день після підвищення температури кількість інтерферонів досягає свого максимуму, хвороба відступає. Тому багато педіатри не рекомендують відразу давати антипіретики (жарознижувальні препарати).

Універсальних рекомендацій, в якому випадку потрібно збивати температуру – не існує. Справа в тому, що кожна дитина індивідуальна: один може себе відмінно відчувати при 39, інший вже при 37,3 майже не встає з ліжка, а подальше бездіяльність може призвести до появи фебрильних судом (посмикування кінцівками, закидання голови назад, мимовільне сечовипускання). При появі судом треба терміново роздягнути дитину, дати йому жарознижуючий і викликати швидку допомогу. Надалі батькам таких діток слід не допускати підняття температури вище 38.

Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я «Лікування лихоманки при ГРВІ у дітей» (ВООЗ, 1993) жарознижуючі засоби рекомендується давати в наступних випадках:

  • у здорових дітей старше 3 місяців: температура вище 39 (і / або м’язова ломота, головний біль);
  • у дітей з фебрильними судомами і у дітей перших 3-х місяців життя: температура вище 38;
  • у дітей з важкими захворюваннями серця, ЦНС: температура вище 38,5.

Потрібно також пам’ятати, що не слід давати жарознижуюче «для профілактики». Це може спотворити картину хвороби, що розвивається. Тільки лише коли дія ліків виходить, і температура знову зростає, тоді, відповідно до інструкції до препарату, слід дати чергову дозу.

Доктор Євген Комаровський вважає, що «не можна використовувати в домашніх умовах, так звані «фізичні методи охолодження»: грілки з льодом, вологі холодні простирадла, холодні клізми і т. п.». Це загрожує виникненням злоякісної гіпертермії (спазму судин), коли температура тіла падає, але температура внутрішніх органів зростає. Це небезпечно!

Хоча «бабусин метод» досі застосовуємо багатьма батьками. В давнину дитини загортали в мокре простирадло, на лоб клали горілчаний або оцтовий компреси, розтирали розчином горілки або оцту в паху, під пахвами, на шиї і на лобі, робили «холодні» клізми. Зараз педіатри наполягають, що все це слід застосовувати тільки в умовах стаціонару, так як шкіра дитини, як губка, вбирає і спирт, і оцет. У підсумку можна отримати серйозну інтоксикацію або «білу» лихоманку.

Першими діями батьків при підвищенні температури у дитини повинні бути заходи, націлені на втрату тепла організмом, а саме:

  • рясне тепле пиття (навіть через «не хочу», з ложечки);
  • прохолодне повітря в кімнаті (18-20 С);
  • НЕ кутати малюка, руки, ноги повинні бути відкриті;
  • обмежити активність дитини.

Дітей до року найкраще поїти відваром ізюму, після року – компотом із сухофруктів. Потрібно прагнути до того, щоб температура пиття була наближена до температури тіла. Так як холодна рідина, перш, ніж всмоктатися, повинна нагрітися, занадто тепла – повинна охолонути.

Якщо малюкові холодно, він норовить закутатися, його морозить, а кінцівки теплі, це сигнал про те, що температура зростає. І тут напоготові слід мати антипіретики. Як тільки малюк став розкриватися, йому жарко, це говорить про те, що зростання температури припинений, йде посилена тепловіддача.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.