Висока температура у малюка: 7 важливих фактів

температура у малюка

Бачити, як страждає малюк, завжди жахливо. Особливо важко спостерігати дитини з високою температурою. Серед батьків настільки поширений страх перед цим станом, що в лікарській середовищі навіть з’явився влучний термін «температурофобія».  Ви теж схильні до цих страхів? Озбройтеся науковими фактами – і будете почувати себе спокійніше.

 

Високої можна вважати температуру тільки після 38

Малюк прокинувся з червоними щічками, його шкіра гаряча на дотик. Градусник підтверджує ваші побоювання – у нього 37,7. Чи потрібно бігти за ліками, дзвонити лікаря? Ні. Насправді, у вашої дитини немає високої температури. Все, що нижче 38 – це просто 37 «з хвостиком». Температура у малюка – так само як і у дорослого – може трохи підвищитися з багатьох причин. Від фізичних зусиль до гарячої ванни або занадто теплого одягу.

Навіть час доби відіграє свою роль. Температура зазвичай підвищується до вечора і падає до ранку. Тому якщо у дитини 37,7 – вважайте, що у нього немає високої температури.

 

Важливо з’ясувати, що викликає температуру – бактерії або віруси

Температура часто викликає у батьків занепокоєння через те, що вони не розуміють, що її викликає – звичайний вірус або більш серйозна бактеріальна інфекція.

У випадку з вірусом температура підвищується через те, що тіло бореться із збудником захворювання – будь то кишкова інфекція, грип чи звичайна застуда. Така температура зазвичай тримається близько трьох днів. Антибіотики на віруси не діють, тому в таких випадках їх не прописують.

При бактеріальної інфекції висока температура теж супроводжує боротьбу організму з інфекцією. Це може бути, наприклад, вушна бактеріальна інфекція (буває і вірусна), інфекція сечовивідних шляхів або бактеріальна пневмонія. Бактеріальні інфекції зустрічаються рідше, ніж вірусні – і викликають більш серйозні побоювання. При відсутності потрібного лікування вони можуть викликати серйозні ускладнення. Лікуються такі інфекції зазвичай антибіотиками. Якщо температура у малюка тримається довше трьох днів, потрібно показати його лікаря.

 

Висока температура у дитини молодше 3 місяців вимагає термінової медичної допомоги

Якщо вашому малюкові немає 3 місяців, у вас напевно трапляються напади «температурофобіі» – і не дарма. Підвищення температури до 38 градусів і вище у дитини цього віку вимагає термінової медичної допомоги.

У такому випадку потрібно негайно викликати лікаря – і відразу повідомити йому, що малюкові ще немає 3 місяців. Якщо немає можливості викликати педіатра, телефонуйте в швидку допомогу або їдьте до найближчої лікарні – навіть якщо все відбувається серед ночі. Не збивайте температуру ліками (якщо тільки лікар не порадить), щоб не маскувати симптоми захворювання перед оглядом.

Нагальність ситуації викликана двома причинами. По-перше, у немовлят дуже тонкий захисний шар між кровоносної та центральної нервової системами. Це означає, що бактерії можуть проникнути в нервову систему і пошкодити її.

По-друге, фахівці попереджають про те, що немовлята цього віку, на відміну від трохи підросли, не проявляють ознак важких інфекцій. Це означає, що навіть таке страшне захворювання, як зараження крові (сепсис) може протікати у малюка без типових симптомів, по яких звичайно розпізнають інфекції.

Якщо висока температура пов’язана з вірусом, немає причин турбуватися через сепсису. Але проблема полягає в тому, що неозброєним поглядом неможливо відрізнити бактеріальну інфекцію від вірусної. З цієї причини малюкам з високою температурою зазвичай роблять аналізи крові і сечі, що дозволяють виявити бактеріальну інфекцію. У деяких випадках проводять спинномозкову пункцію, ЩОБ виключити менінгіт.

 

Ректальна температура – найточніша

Зазвичай батьки воліють не використовувати ректальні градусники для вимірювання температури у малюків. Але саме ректальні термометри показують саму точну температуру. Звичайні градусники – і навіть вушні – не вимірюється її настільки правильно. Деякі неректальние градусники показують завищену температуру, викликаючи у батьків зайві переживання.

 

Потрібно боротися з симптомами, а не з температурою

Багато батьків вважають, що чим вище температура у дитини, тим сильніше він хворий. Але це не завжди так. Малюк з температурою 39 з гаком може виглядати Цілком задоволеним життям І спокійно Грати в з іграшками . А в іншій ситуації дитина, у якої 38, виглядатиме знесиленим, жалібно плакати і постійно проситися на руки.

Чи означає це, що якщо дитина при високій температурі не виявляє ознак дискомфорту, то і збивати її не потрібно? Саме так. Фахівці радять вживати заходів щодо усунення саме дискомфорту, а не самої температури. І не забувати про те, що насправді висока температура допомагає організму боротися з хворобою.

Якщо ви хочете оцінити стан дитини, не варто фокусуватися виключно на свідченнях термометра. Зверніть увагу на інші симптоми. Млявість і апатія, на думку фахівців, служать куди більш точними індикаторами, ніж температура.

 

Ліки треба використовувати з обережністю

Перш ніж збивати температуру ліками, спробуйте обтирання губкою. Це старовинне засіб дивно ефективно. Шкіру дитини потрібно протирати губкою, змоченою прохолодною водою (30-32 градуси), особливо інтенсивно в області чола і пахв.

Якщо ви бачите, що дитина відчуває себе погано, і обтирання губкою не допомагає – можна спробувати збити температуру за допомогою ліків. Але з певними заходами обережності:

  • Якщо дитині менше 6 місяців, лікарі рекомендують використовувати парацетамол, а не ібупрофен. З 6 місяців можна давати обидва препарати.

  • Дозу потрібно визначати по вазі дитини, а не за віком.

  • Ні в якому разі не давайте дитині аспірин. Він може викликати синдром Рея – рідкісне, але серйозне захворювання, в деяких випадках викликає летальний результат.

  • Не будіть дитину, щоб дати йому ліки для зниження температури. Якщо малюк спить – не діставайте його, краще відпочиньте самі.

 

 

Підвищення температури – це нормальна реакція

Всупереч поширеній помилці, висока температура НЕ завдає шкоди мозку Дитини. Навіть фебрильні судоми, які бувають у деяких дітей при високій температурі, на думку фахівців, не викликають пошкоджень. До речі, здатність жарознижуючих препаратів запобігти судоми не доведена.

Хитаючи на руках гарячого від температури малюка і відчуваючи наростаюче занепокоєння, нагадуйте собі, що висока температура – це здорова реакція організму. І не переживайте – температура не може рости до безкінечності. У нормальних обставинах організм починає автоматично знижувати температуру після 41.

Як пояснюють лікарі, підвищення температури – це спосіб, за допомогою якого організм бореться з проникненням ззовні, будь то вірус, інфекція або щеплення. Звичайно, приємного в цьому мало – зате висока температура показує, що імунна система дитини працює як треба.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.