Кластерний головний біль

Кластерний головний більОднією з найсильніших і болісних болів є кластерна головний біль. Больові відчуття є спонтанними і регулярними, а їх сила настільки велика, що відчувають їх люди вживають всілякі спроби щодо позбавлення від них. Відомі випадки, коли пучкова головний біль «підштовхувала» пацієнтів до суїциду. Страждаючи від страшних болів, люди були готові зробити все, щоб вони нарешті припинилися.

Визначення кластерної болю було дано більше ста років тому, але через складну симптоматики протягом останніх десятиліть зберігалася плутанина в термінології. Даний вид болю був відомий під такими назвами, як синдром Редера, гістамін цефалгия, сіліарная невралгія і т.п. Зараз же назва даного захворювання одне – кластерна головний біль,воно походить від англійського слова «cluster», що означає «пучок» або «угруповання» і має на увазі концентрацію болю в одному місці.

На сьогоднішній момент медицина може надати спеціальні лікарські засоби, як для профілактики цієї хвороби, так і для купірування болів. А значить, у такій ситуації своєчасна постановка точного діагнозу буде мати першорядне значення.

 

Кластерний головний біль: симптоми

Більшість пацієнтів порівнюють свої відчуття з гострої больової атакою, що виникає без будь-яких провісників і що досягає максимуму протягом декількох хвилин. Місце локалізації болю – глибина окологлазничной області. Найчастіше, вона описується, як постійна і однобічний біль. Згідно зі статистичними даними, у 75 відсотків хворих тривалість болю коливається в межах від 40 хвилин до декількох годин. Частота больових атак може бути різною: від шести разів на день до однієї атаки на тиждень, але найчастіше спостерігається одна або декілька подібних атак на день. Кластерна або пучкова головний біль має свою особливість – періодичність, в більшості випадків вона виникає в певний час кожен день.

Тривалість подібних больових відчуттів в середньому становить 4-8 тижнів. Дуже рідко бувають випадки, коли загострення триває чотири місяці або, навпаки, турбує людини всього кілька днів. Не втішає в даній ситуації і статистика, адже в 10 відсотках випадків пучкова головний біль епізодичного характеру трансформується в хронічну біль, що турбує хворого людини щодня протягом 4-5 років.

Загальні симптоми:

 • Перший раз сильні головні болі можуть проявитися по закінченню періоду статевого дозрівання, в період від 20 до 56 років.
 • Подібні больові відчуття не мають ознак, які «попереджають» людини про їх появу.
 • Напади дуже хворобливі, але короткі за своєю тривалістю, вони турбують хворого людини протягом декількох тижнів або місяців. У більшості випадків пацієнт відчуває від одного до чотирьох нападів на день.
 • По завершенню серії головних болів у переважної кількості пацієнтів настає період часу без них, він може тривати до трьох років.
 • Кластерна біль частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок, для яких її поява найчастіше пов’язане з менструальним циклом.
 • Хворобливі відчуття локалізуються завжди на одній стороні голови, навколо ока. Але, біль пацієнт може відчувати не тільки в цій галузі, так як вона поширюється на скроню, лоб або щоку.
 • Нерідко така сильна головний біль викликає закладеність носа і сльозоточивість очей.Дуже часто при появі болю обличчя пацієнта червоніє, також значно збільшується частота серцевих скорочень.

Це цікаво!

При вивченні кластерних головних болів вченим вдалося виявити цікаву закономірність і виділити подібні риси пацієнтів, які були схильні до них. Ще в 1972 році Грейам у своїй роботі обгрунтував, що більшою мірою такого роду болями страждають високі м’язисті чоловіки, які мають міцну статуру. Їх шкіра груба, а очі світлі. Вчений стверджував, що більшість чоловіків, які страждають пучковими головними болями, володіють квадратною щелепою, а також мають роздвоєне підборіддя. Згідно зі спостереженнями вченого, 94% людей, схильних цих болів, дуже багато курять і мають схильність до вживання спиртних напоїв
 
 

Які чинники можуть спровокувати появу кластерних головних болів

Перші сильні головні болі можуть з’явитися після зміни звичного для людини добового ритму, наприклад, при авіаперельотах або при складному графіку роботи. Крім того, перший больовий напад може бути спровокований прийомом алкогольних напоїв, нітрогліцерину або гістаміну. Дуже цікаво, що в період ремісії ніякі провокатори не можуть знову викликати напади сильних головних болів.

 

Кластерний головний біль: лікування

Так як напади кластерних болів дуже сильні і болісні, навряд чи знайдеться людина, яка в такій ситуації не вдасться до консультації лікаря. Дійсно, огляд фахівця при сильних болях обов’язковий, так як поставити вам правильний діагноз і призначити відповідне лікування може тільки лікар.

Для того щоб поставити правильний діагноз лікар обов’язково буде вас розпитувати щодо появи болів, їх тривалості і т.д. Ви можете значно спростити йому роботу, відразу після появи болів почавши фіксувати їх тривалість, силу, частоту нападів і час доби, в який вони зазвичай з’являються. Таким чином, ви виключіть можливість постановки помилкового діагнозу, адже лікар може переплутати пучкову головний біль, наприклад, змігренню або з скроневим артеріїтом. Для того щоб зрозуміти: чи має місце органічне ураження головного мозку, медики завжди призначають своїм пацієнтам крім стандартного обстеження магнітно-резонансну томографію, адже подібні головні болі можуть виникати при аневризмі сонної артерії і т.п.

 

Ефективні способи лікування кластерних головних болів:

 • інгаляції через маску 100% кисню протягом 15 хвилин;
 • прикладання холоду до скронь;
 • прийом седативних і снодійних препаратів, а також вітамінів;
 • вживання нестероїдних протизапальних препаратів або гормонів при тривалому лікуванні;
 • профілактичний прийом верапамілу, топірамату і карбонату літію.

І на закінчення, якщо ви періодично стикаєтеся з такою проблемою, як сильні головні болі – зверніться до лікаря, адже чим раніше фахівець з’ясує причину їх появи, тим швидше до вас повернеться гарне самопочуття.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.