Головний біль напруги

Головний біль напругиОднією з найпоширеніших форм болю, що виникає в області голови, є головний біль напруги. Якщо вірити статистиці, то подібним хворобливих відчуттів схильні близько 90 відсотків населення планети. У більшості випадків вони турбують людей у віці від 25 до 35 років. На їх появу найчастіше скаржаться жінки, ніж чоловіки.

Головний біль напруги – це вид болю, при якому людина відчуває не сильні, але тиснуть і що стискають хворобливі відчуття. Пацієнти по-різному описують їх, називаючи таку біль монотонної, двосторонньою, стягивающей або тупий. Такі неприємні відчуття практично завжди супроводжуються втомою, нервозністю, порушенням апетиту і сну, а також чутливістю до яскравого світла і до гучних звуків.

 

Які бувають головні болі напруги? Їх класифікація

На даний момент існує два види подібних болів – це епізодична і хронічний головний біль напруги.

 • Епізодична біль. При даному виді головного болю напруги людина відчуває болючі відчуття не більше 20 днів на місяць або 180 днів за рік. Інтенсивність епізодичних болів буде невисокою.
 • Хронічний біль. Вона має на увазі, що пацієнт відчуває головний біль протягом більш тривалого періоду часу, ніж 20 днів на місяць або 180 днів за рік. Її інтенсивність буде значно вище, ніж у епізодичних болів. Найчастіше, такий вид болю супроводжується затяжною депресією.

Незважаючи на той факт, що відмінності в даних видах головного болю напруги вельми умовні, саме вони допомагають лікареві зорієнтуватися і поставити пацієнту правильний діагноз.

 

Головний біль напруги: симптоми 

 1. Першим її симптомом буде поява болю в області голови легкої або середньої тяжкості, до яких людина поступово звикає. Характер больових відчуттів є помірним, через це люди нерідко віддають перевагу самолікуванню замість того щоб звернутися до лікаря.Головний біль м’язового напруження добре переноситься хворими і не заважає їм виконувати свої повсякденні справи.
 2. Тривалість нападу коливається в межах від 30 хвилин до декількох днів. Тривалість болю залежить від індивідуальних особливостей організму людини.
 3. Часто при головного болю напруги пацієнти відзначають двостороннє хворобливе тиск у голові, нерідко хворі скаржаться на перехідну біль з області чола на потилицю .
 4. Головна відмінність цього болю від інших її видів полягає в тому, що вона постійна , а не пульсуюча.
 5. Вона не провокує появу нападів нудоти або блювоти, але, тим не менш, у цього болю також існують супутні явища, такі як, непереносимість яскравого світла і гучних звуків, нервозність, а також підвищена стомлюваність і багато іншого.
 6. Головний біль напруги у дітей зустрічається так само часто, як у дорослих або літніх людей. Тому при встановленні діагнозу в останню чергу слід звертати увагу на вік пацієнта, набагато важливіше те, які фактори спровокували її появу.

Виникає питання: що викликає таку біль?

 

Головний біль напруги: причини

На сьогоднішній момент можна виділити величезна кількість факторів, які здатні спровокувати подібні болі. Отже, чим може бути викликана головний біль напруги?

 • Серед причин, що її викликають, на першому місці знаходиться психосоціальний стрес, а також такі афективні стану, як депресія і тривога. Не забувайте, що депресія може протікати, як у відкритій, так і у прихованій формі. Іншими словами, нерідко пацієнт категорично заперечує можливість наявності у нього депресивного стану. Подібні випадки дійсно небезпечні, адже саме такий вид депресій найчастіше провокують больові синдроми. Якщо болі були викликані депресією або аналогічним психоемоційним станом, то хворий може скаржитися ще й на швидку стомлюваність, дратівливість, порушення сну й апетиту. Ключовим моментом в розпізнанні цієї причини болю стають опитування, що лікарі проводять зі своїми пацієнтами, адже чим більшою інформацією володіє лікар, тим точніше він може поставити діагноз.
 • На другому місці серед причин головного болю напруги знаходиться м’язовий стрес. Він являє собою тривале напруження м’язів, коли людина довгий час не рухається.Головний біль м’язового напруження найчастіше викликається перенапруженням шийних, очних м’язів, а також м’язів плечового пояса і скальпового апоневрозу.

Зверніть увагу! 

У зоні підвищеного ризику захворювання головним болем напруги знаходяться люди, яким через специфічного роду діяльності доводиться багато часу працювати за друкарською машинкою або за комп’ютером. Крім того подібними болями можуть страждати ті, хто працює з дрібними предметами, коли дуже важливо дотримуватися певної пози, напружувати свій зір і координувати всі рухи тіла.
 • Головний біль напруги може бути викликана і лікарським фактором. Наприклад, тривале вживання анальгетиків або транквілізаторів цілком можуть викликати головний біль. Пам’ятайте, що без своєчасної медичної допомоги ви можете тільки ускладнити перебіг хвороби.
 • Серед причин, що провокують головні болі, можуть бути дихальні порушення, так як вони викликають підвищену тривожність. У такому стані людина відчуває потребу у свіжому повітрі, йому дуже важко перебувати в задушливих і погано вентильованих приміщеннях.

На практиці, багато пацієнтів скаржаться на головні болі, які спровокували одночасно кілька факторів, наприклад, депресія і м’язове перенапруження. У таких ситуаціях тільки детальне опитування може допомогти лікарю призначити вірне лікування.

 

Головний біль напруги: лікування

Лікування подібних болів увазі в першу чергу з’ясування, а також усунення причин їх виникнення. Процедура лікування в обов’язковому порядку повинна призначатися лікарем, в більшості випадку вона являє собою сукупність релаксаційних і лікарських засобів.

 

Отже, як лікувати головний біль напруги легкої та середньої тяжкості?

Якщо вас зрідка турбують головні болі, то їх лікування не буде складним і багатоступеневим. Подивіться на своє життя з боку, може, ви практично весь свій вільний час працюєте і мало часу проводите на свіжому повітрі? Тоді ви вже знаєте, як зняти головний біль напруги, адже вам всього лише потрібно змінити свій розпорядок дня, додавши час для відпочинку і прогулянки по вулиці.

Рекомендації для нелекарственного лікування головного болю:

 1. Тривалість сну людини повинна бути не менше 6-8 годин на добу. Вам потрібно рано встати? Тоді не лягайте спати пізно.
 2. Слідкуйте за своїм харчуванням. Виключіть каву, алкогольні напої та жирну їжу зі свого харчового раціону.
 3. Якщо ваша робота вимагає тривалого перебування за комп’ютером і виконання монотонної роботи, обов’язково робіть перерви.
 4. Займіться спортом, намагайтеся вести активний спосіб життя.

Якщо зміна стилю життя і відпочинок не допомагає справитися з головним болем, можна вдатися до допомоги лікарських препаратів. Для лікування рідкісних епізодів виникнення головного болю напруги використовуються аспірин , ібупрофен , парацетамол та інші ліки.

 

Як лікувати головний біль напруги важкого ступеня?

Лікування сильних головних болів, зокрема тих, які повторюються регулярно, має бути індивідуальним, а, отже, його може призначити тільки лікар. Найчастіше сучасні схеми лікування головного болю поєднують в собі прийом антидепресантів і лікарських засобів, що усувають безпосередньо причину, що викликала головні болі. Пам’ятайте, що не можна при постійного головного болю напруги самостійно приймати знеболюючі та протизапальні засоби, так як через деякий час хворобливі відчуття тільки посиляться. Приблизний курс лікування головного болю напруги складає 2-3 місяці.

Для того щоб у майбутньому вас не турбувала головний біль, подбайте про своє здоров’я заздалегідь. Ведіть здоровий спосіб життя, частіше гуляйте на свіжому повітрі, регулярно міняйте свій розпорядок дня, спілкуйтеся з цікавими людьми і тоді багато захворювань, з якими вам, можливо, доведеться зіткнутися, «обійдуть» вас стороною! Будьте здорові!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.