Головний біль у скронях

Головний біль у скроняхГоловний біль у скронях, в більшості випадків, не така сильна, як інші види головного болю, але може мати неприємні наслідки. Особливо тому, що ця біль має властивість з’являтися в самий невідповідний час, навіть рано вранці, перериваючи Ваш сон.

 

Головний біль у скронях: симптоми

Вона може проявлятися у вигляді різкого болю, але частіше – як притуплена і пульсуючий біль в лівому, правому або обох скронях, через розташування там скроневої артерії.

Інтенсивність головного болю в скронях залежить від індивідуальних особливостей людини і може тривати від декількох хвилин до декілька годин.

 

Головний біль у скронях: причини 

Найчастіше причина болю в скронях криється в нервових закінченнях, розташованих у верхній частині спини, шиї і щелепи, т.к. вони безпосередньо пов’язані з нервами знаходяться на чолі і скронях. В результаті тиску на будь-який з цих нервів може виникнути головний біль.

Але більшу поширеність головний біль у скронях отримала через величезного списку захворювань, які можуть її викликати. Ось деякі з них:

 • Інфекційні захворювання нерідко супроводжуються головним болем в області скронь. Серед них: ангіна, грип, хвороба Лайма, бруцельоз, лихоманка денге та ін
 • Мігрень може викликати гострий головний біль в одній або обох частинах голови, віддає в очі, а у важких випадках: нудоту і блювоту. Мігрень супроводжується зоровими порушеннями, підвищеною чутливістю до смаків і запахів, і часто посиленням болю при ходьбі. У рідкісних випадках наслідком мігрені є слабкість і світлобоязнь.Напади тривають від півгодини до декількох годин. Близько 50% людей страждають на мігрень, не знають, що страждають саме від цього захворювання, і, отже, не отримують ефективного лікування. Тому якщо у Вас спостерігаються симптоми, описані вище, рекомендується якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря.
 • Отруєння (інтоксикація) часто супроводжується не тільки розладом шлунку, нудотою і блювотою, але і болем в скронях. Найпоширеніша інтоксикація – алкогольна, тому нема чому дивуватися, якщо на ранок після застілля болить голова.
 • Недосипання. Опитування медичних працівників у кінці 1980-х років показав, що багато лікарів, вважають недолік сну причиною головних болів. Саме тому у людей, які страждають безсонням, так часто болить голова.
 • У жінок головний біль у скронях може бути пов’язана з менструальним циклом. Під час вагітності такі напади зазвичай стають рідше, а після пологів можуть зовсім зникнути.
 • Гормональні порушення (наприклад, при клімаксі) можуть стати причиною головних болів.
 • Феохромоцитома. Більшість людей з даним захворюванням страждають від нападів головного болю. Вона має пульсуючий характер, кожен напад триває від 5 хвилин до 2 годин. При даному захворюванні у надниркових виробляється занадто багато адреналіну, що викликає різке підвищення артеріального тиску, блідість і пітливість, а також головний біль. Якщо у Вас нормальний кров’яний тиск, то Вам не про що турбуватися. Однак при частих болях у скронях краще проконсультуватися з лікарем.
 • Низьке внутрішньочерепний тиск (внутрішньочерепна гіпотензія). Супроводжується також погіршенням слуху, шипінням або дзижчанням у вухах. За статистикою найбільш важкою формою внутрішньочерепної гіпотензії захворює близько 50 осіб на мільйон щороку.
 • Ідіопатична (доброякісна) внутрішньочерепна гіпертензія також може викликати біль по обидва боки голови. Високий тиск в голові посилюється, коли людина лежить, тому рекомендується приймати положення напівлежачи, під кутом в 45 градусів. Основним симптомом даного захворювання є свистячий шум в голові. Люди, які страждають надмірною вагою, більш схильні внутрішньочерепної гіпертензії, тому їм рекомендується дотримуватися дієти.

 

Головний біль у скронях, викликана зовнішніми факторами:

 • Отруєння чадним газом. Супроводжується болем в обох частинах голови.Небезпечно для життя, вимагає невідкладної медичної допомоги.
 • Голодування протягом 24 годин під час деяких релігійних обрядів. Дослідження, проведені в 1990-х роках, показали, що під час таких постів існує 39% ризик виникнення пульсуючого головного болю в скронях.
 • При сходженні на велику висоту (більше 4 км), біль у скронях виникатиме у більшості людей. Ймовірно, що вона з’являється через підвищення внутрішньочерепного тиску. Близько 30% людей будуть також відчувати занепокоєння або депресію.
 • Приблизно 4% людей страждають від головних болів під час і після польоту в літаку. Частий головний біль у скронях супроводжує 20% людей, чия професія пов’язана з частими перельотами.
У самому масштабному дослідженні головного болю в скронях перевірялося вплив на людину підйомів на велику висоту і спусків на велику глибину (спуск здійснювався на дно Мертвого моря, приблизно на 400м). Було виявлено, що при підйомах частіше зустрічалися випадки виникнення головного болю.Можливо, це пов’язано з більш низьким рівнем кисню всередині пасажирського літака.
 

Головний біль у скронях: лікування

Часом, для полегшення болю, досить помасажувати віскі вказівними або великими пальцями. Процес самолікування складається з 6-12 натискань в больові точки, і повинен повторюватися протягом дня в міру необхідності. Такий точковий масаж бажано проводити з приглушеним світлом, в тихому місці і з закритими очима.

Крім масажу, Ви можете спробувати прикласти холодний або гарячий компрес до скроневої області. Це дозволить розслабити м’язи і полегшити напруженість. Вплив холоду або тепла протягом 10-15 хвилин допоможе зменшити головний біль у скронях.

Переконайтеся в тому, що Ви даєте відпочивати своїм очам протягом дня. Ми не замислюємося, коли знаходимося за кермом машини, читаємо або працюємо за комп’ютером, що все це сильно стомлює наші очі. Робіть перерви в роботі і постарайтеся частіше моргати.

Також дуже велике значення має достатню кількість сну. Якщо спати менше 6 годин на добу, то постійним супутником може стати загальна втома, а разом з нею і такі симптоми, як неспокій і пульсуючий біль у скронях. Багато людей вважають, що можуть мало спати і нормально себе почувати, але зазвичай це погано закінчується. Створіть собі комфортні умови для відпочинку і постарайтеся спати по 8 годин щоночі.

1-2 чашки кави можуть допомогти Вам зняти напругу і головний біль у скронях, але головне – не перестарайтеся! Кофеїн, також як і деякі цукрозамінники, у великих кількостях можуть провокувати болі в голові. Для зняття стресу і головного болю краще використовувати шоколад або чашку зеленого чаю.

Також можна спробувати заварити ромашковий чай. Деяким людям допомагають жувальні таблетки вітаміну С, апельсиновий і вишневий сік. Підіть на прогулянку, займіться йогою або гімнастикою. Частіше провітрюйте приміщення: кисень буде живити і очищати Ваші клітини, і сприяти виробленню додаткової енергії для зняття головного болю в скронях.

Прийом знеболюючого препарату рекомендується здійснювати тільки в крайньому випадку.

 

Головний біль у скронях: до кого звернутися?

Найчастіше люди не хочуть йти до лікаря, боячись того, що у них можуть виявити яке-небудь серйозне захворювання. Але найчастіше ми не звертаємося за допомогою до фахівців, тому що у нас недостатньо часу чи коштів. Однак, при частих і сильних головних болях у скронях – це не виправдання. Рекомендується якомога швидше звернутися до невролога, а за відсутності утруднень із засобами – запишіться на прийом до лікаря-остеопату.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.