Чи небезпечні набряки при вагітності?

набряки при вагітностіБагато народжували жінки добре знають, що таке набряки. Найчастіше вони виникають на пізніх термінах. Набряклість називається стан, коли в тканинах збирається зайва рідина. Ми бачимо її як припухлість, яка в першу чергу проявляється на обличчі, ногах, руках. Небезпека для здоров’я майбутньої матері і малюка залежить від інтенсивності набряків.

 

Чому з’являються набряки?

Якщо за час вагітності вага жінки збільшується в середньому на 10 кг, то з них не менше 5-6 кг доводиться на воду. Рідина затримується практично у всіх тканинах, крім кісткової, але різною мірою.

У перші три місяці процес затримки води в організмі вагітної жінки майже не помітний. Потім поступово жінка спостерігає втрату пружності та еластичності шкіри на руках, ногах і животі. Пізніше особа стає більш округлим. Нарешті, в останні три місяці вагітності часто з’являються набряки ніг і у меншій мірі – рук, обличчя, попереку, живота. Натискання пальцем на гомілку спереду, де кістка покрита тільки шкірою, залишає ямку, яка не відразу вирівнюється. Це явна ознака наявності набряклості. Про загрозу появі набряків судять і по різкій надбавці маси тіла. Якщо маса тіла збільшується поступово, то турбується не про що: розвиток вагітності проходить нормально. З цієї причини необхідно регулярне зважування вагітної жінки. Якщо процес набряклості почався дуже різко, слід повідомити про це лікаря. Дане явище може свідчити про приховану патології.

 

Норма або патологія?

Встановлено, що в організмі вагітної жінки рівномірно накопичується натрій, як в судинному руслі (у крові), так і в м’яких тканинах. Натрій має здатність притягувати воду. Внаслідок схильності вагітних жінок до затримки натрію і води і виникають фізіологічні набряки, особливо після провокуючих факторів (зловживання солоною їжею, фізичне перевантаження, жарка погода). Подібні набряки природні і не представляють небезпеки для здоров’я.

Поряд з надмірною збільшенням маси тіла можуть з’являтися і стійкі набряки, які призводять до ускладнення вагітності і визначаються як водянка вагітних. Водянка вагітних, як правило, виражається різко: надбавка маси тіла на 10-15 кг і більше, сильні набряки ніг, обличчя, рук, попереку, черевної стінки. Жінці стає важко взутися, стиснути пальці в кулак, нагнутися.

На щастя, ця початкова форма гестозу оборотна. Плід страждає мало, але водянку потрібно лікувати, інакше симптом може перейти в більш важку форму гестозу.

Гестоз – це пізній токсикоз, при якому спостерігаються сильні набряки, високий артеріальний тиск, високий вміст білка в сечі. Всі ці чинники значно підвищують ризик викидня або передчасних пологів. Гестоз піддається лікуванню, але проводити його слід в стаціонарі під наглядом фахівця.

 

Лікування набряків при вагітності

Існує думка, що від набряків можна позбутися за допомогою зменшення кількості споживаної рідини. У випадку з вагітністю відмова від рідини призведе до того, що організм почне накопичувати воду і набряки можуть стати сильнішими. Не варто вживати солону і жирну їжу, копченості, гострі страви, газовані напої та кава. Майбутній матері рекомендується відпочивати не менше 10 годин на добу (без урахування денного відпочинку). Перед сном потрібно підкладати під ноги валик. При сильної втоми ніг можна робити теплі ванночки, масаж ступень. Особливо будуть корисними систематичні прогулянки на свіжому повітрі.

Лікування набряків при вагітності, як правило, починається з вищеописаних рекомендацій. Лікуючий лікар повинен контролювати прибавку у вазі. Також необхідно стежити за кількістю споживаної і виділюваної організмом рідини.

Багато що залежить від результатів аналізу. Якщо в сечі виявиться білок, особливо на тлі підвищеного артеріального тиску і задишки, то необхідно стаціонарне лікування, спрямоване на усунення причини утворення набряків, поліпшення роботи нирок і серця, матково-плацентарного кровотоку. Призначаються вітамінні препарати – магній, вітамін Е, ліпоєва кислота.

Медикаментозного лікування набряки при вагітності вимагають лише при супроводжуючих їх порушеннях функцій важливих органів (печінки, нирок, серця), оскільки сечогінні препарати при вагітності можуть застосовуватися лише в крайніх випадках за великої кількості протипоказань і побічних ефектів, а також ймовірного токсичного впливу на плід .

Важливо врахувати, що в кожному індивідуальному випадку призначення будуть відрізнятися, тому лікування набряків при вагітності може і повинен призначати тільки фахівець і тільки за результатами повного обстеження! Не переживайте з приводу призначень: при лікуванні обов’язково зіставляються потенційний ризик і ймовірна користь.

Здоров’я вам і вашому малюкові!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.